Mida ma siin söön? (ja hinnad) / What do I eat here in Iceland? (and prices)

Esimene nädal on möödas ja oleks paras aeg anda esmane vahekokkuvõte sellest, kuidas ma siin toitun. See on huvitav ju suisa kolmest aspektist: a) kuna hinnad on nii kõrged, siis mida ma suudan lubada endale; b) kuna igas riigis on poeletid ikka oma nägu ja põnevad; c) kuna nii saan võrrelda oma esialgset toitumist sellega, mis hakkab hiljem toimuma (nii selles mõttes, et kas ma söön end algul suure hurraaga vaeseks  või ka selles mõttes, et kas ma julgen kahe kuu pärast rohkem uusi veidraid asju katsetada).

Pean kohe algul ütlema, et nii palju, kui Prantsuse-Guajaanas olles, ma suuri ja põnevaid uudistooteid Islandil tutvustada ei saa. Seda lihtsalt seetõttu, et PG oli täis põnevaid puuvilju, samas kui siin maksab banaani kilo poes 425 ISK ehk 3,39 eurot, sest kõik on import ja koha peal kasvuhoonetes kasvatakse vist ainult kurki (ja ka tomatit, aga see on miskipärast ikka päris korraliku hinnaga poelettidel). Küll on Island tuntud igasugu loomsete ekstravagantsuste poolest nagu oinamunandid, lambapead ning ka mädakala, kuid neid ma pole veel proovida saanud ja pole kindel, kas ma neid kõiki üldse proovida tahan… Või isegi kui tahan, siis kas minu rahakott selle välja kannatab 😀

Aga alustame lihtsamast – igapäevasest söögist. Pean kerge pettumuse valmistama, sest ma ei söö siin midagi nii erilist. Kui midagi, siis on toidulaud veidi kitsam, sest lihatooted on reeglina ulmekallid ja seega neid saab piiratud koguses tarbida. Räägiti küll, et kala ja lammas on odavamad, aga see odavus on väga suhteline mõiste… Kuid kui rahulikult odavas suures poes vaadata, siis kindlasti midagi leiab (järgmine eesmärk, kui suurde poodi saab, on kala või lammast osta mõistliku hinnaga).

20180109_112645
Selline vaade teeb kõik toidud paremaks (kuigi see hommikusmuuti oli niisamagi hea!)

Hommikuks on puder (helbed+vesi+kookospiim/skyr+marjad) või vahel harva ka smuuti (skyr+kookospiim+banaan+marjad/kurk/sidrun/spinat). Külmutatud marju ja ka aedvilju saab suhteliselt okei hinnaga, kuid neid peab ostma veidi suuremast linnast (sest külapoes on väike 250 g pakk marju u 400 ISK (3,2 €), samas kui Reykiavikis Bonuses sai sama hinnaga 1 kg marju :D).  Banaan see eest on päris kallis, mistõttu ma ka smuutit just igapäevaselt ei tee.

20180103_121931

Tavaline sai on hinna mõttes ostetav, kuid seda ma eriti ei söö. Mulle meeltmööda olevaid sepikuid või täisteratooteid aga külapoest küll osta ei tasu 😀 Hinnad külapoes järgmised: sai 770 g 448 krooni (3,6 €), sepik 500 g aga 513 või 693 krooni (4,1 või 5,5 €).

20180107_112210.jpg

Soojade toitude seast on hetkel lemmik riis aedviljadega. Mõned korrad olen ka ainult aedvilju söönud. Muna söön ka, kuid mitte nii palju kui Eestis (6 muna maksavad  kohalikus poes 331 ISK ehk 2,64 €).

Kala olen siiani söönud ainult konserveeritult. Kiiruga poes käies tundus muu kala lihtsalt nii kallis…aga pean tunnistama, et nähes, kuidas Erin muudkui forelli või lõhe võikude peale paneb, hakkab ila jooksma küll. Külapoes on 330 g kergsoolalõhe hind 2183 ISK (17,37 €). Järgmine kord linnas ostan mitte konservkala ka. Seni aga: tuunikala, nämm!

Skyr on mu vaieldamatu lemmik, seni olen küll proovinud vaid kreembrülee maitselist varianti (mis oli liiga magus) ja peale seda jäänud maitsestamta versiooni juurde (mis on ka odavam, 500 g tops maksab 304 ISK e 2,4 €). Samas minu skyri-lembus ei tule üllatusena, sest see oli ka Eestis minu igapäevamenüü lahutumatu osa. Ma loodan, et leian kuskilt ka sidrunimaitselise skyri, mida mulle on kiidetud, kuid mida mina seni küll kuskil näinud ei ole (ju nii hea, et igal pool ostetakse kohe ära!).

Värskest kraamist olen ostnud spinatit (150 g 389 ISK ehk 3,11 €), kuid seda igapäevaselt küll ei raatsi süüa, ning kurki, mis on normaalse hinnaga (1 tk 229 ISK ehk 1,8 €).

2748 krooni ehk pm 22 euro eest sain kohalikust poest nt sellise toidukraami, kui muidu oleks kõige kallim olnud jäätis, siis seekord oli see suuuuuure soodukaga ehk 998 ISKi pealt 300 kroonile lastud, st 8 eurolt 2,5 eurole (btw pulgajäätise hinnad on kohalikus poes 359-429 ISK (2,9-3,4 €). Kõige kallim oli sellel shopingul seega hoopis banaan ning talle järgnes hoogsalt spinat. Vesi maksis nt 229 ISK ehk 1,8 €. Vee ostsin ainult seetõttu, et mul oli pudelit vaja 😀

20180107_121334.jpg

Juustu ma näiteks kaks kuud ei söö (kui keegi teine ei paku), sest nt juust Gouda on külapoes 2143 ISK/kg (17,1 €/kg). Võid kavatsen vist siiski osta, sest 250 g pakk smjör’i (uus sõna hehe) maksab 301 ISK (2,4€).

Sellised hinnad siis. Banaanist ma siiski päris ei loobu (sest smuutid), aga spinat..no iga nädal seda ei söö 😀 Ja üldiselt loodan, et saan enne suurde ja odavamasse poodi, kui olulisemad toiduained otsa saavad 😀

PS: Jäätise sõin pm ühe päevaga ära, nüüd jupp aega ei taha:DD Järgmine kord ostan ka hoopis kohalikku jäätist. Seni peab magusaisu leevendama maapähklivõi (saab sellega üsna edukalt hakkama!) ning mingi hetk ostan kohalikku šokolaadi ka. Ühte soolakaramelli/lagritsa šoksi juba sain proovida, mis oli üllatavalt hea, aga jube magus (aga märgime siiski ajalukku, et ma kasutasin sõnu “lagrits” ja “hea” ühes lauses).

PS2: Söögi teema jätkuna: meil on plaan täna minna kohalikku restorani vaeseks jääma sööma. Jagan neid muljeid ka mingi hetk!

***

I have been here over a week and it is time to give you my first impression of what exactly do I eat here so that you could see a) the prices and what I can afford to eat here; b) what Icelandic shop shelves have or don’t have that your country doesn’t/does; c) how I’ll change my eating habits here in two months (I might run out of money or get more courage to try new local products :D).

I have to say that I can’t bring you as many new food experiences as I could while living in French Guyana, because the FG is full off fascinating fruits while in Iceland one kg of bananas costs 425 ISK (3,39 euros) as everything is imported. I guess that cucumbers and tomatoes are the only fresh vegetables that are grown in greenhouses in Iceland. Iceland is a barren land so its known not by its fruits and veggies but by it extravagant cuisine made from animal products. The rotten fish, ram’s testicles and lamb’s head are few examples of delicacies one can try here. I haven’t tried them yet and I am not sure if I ever want to… Or even if I want to, my wallet might not survive this 😀

But let’s start with simple things – everyday’s food. I guess my eating habits haven’t changed that much, I just eat less meat. It was said that lamb and fish products are cheaper here…well…all is matter of perspective, they are still quite expensive to me. But I am sure I can find something next time when we go to the bigger supermarket…

I eat porridge (with coconut milk or skyr and frozen berries) or smoothie for breakfast. The frozen berries and veggies are sold with quite reasonable price, but only in bigger supermarkets like Bonus (here in the village 250 g of berries costs 400 ISK (3,2 €) while you could get 1 kg of berries for that money in Bonus). In the other hand, bananas are quite expensive which is why I don’t do smoothies everyday.

A white bread is cheap (70 g 448 ISK (3,6 €)), but I don’t like to eat it. The wholegrain breads are much more expensive:  500 g costs 513 to 693 ISK (4,1 to 5,5 €).

My favorite food to cook at the moment is rice with veggies. I also love eggs, but i don’t eat them here as much as I did back in Estonia (six eggs cost about 331 ISK (2,64 €) here in local shop). I have eaten only tinned fish here (mainly tuna), because when we were shopping in a hurry other things seemed too expensive. But I must admit that seeing Erin eat salmon here almost everyday makes me drool a bit 😀 In local shop the lightly salted salmon costs 2183 ISK (17,37 €)…

My favorite food product here in Iceland is undoubtedly Skyr. That’s not a surprise as I ate it all the time back in home too. I have tasted only one flavored version of it (creme burlee), but it was too sweet for my liking. I prefer unsweetened natural skyr (which is fortunately cheaper too, 500 g costs 304 ISK = 2,4 €). But I hope to try the lemon flavored one too, as my friends are being saying that it’s the best. Sadly I haven’t found it yet.

I have also brought spinach, but it far too expensive to eat every week (150 g 389 ISK = 3,11 €). However one cucumber costs only 229 ISK (1,8 €), which is great.

And the last picture shows all the stuff I got from local shop (it costed 2748 ISK = 22 € all together).  The most expensive thing should have been an ice-cream, but it was priced down from 998 ISK to 300 ISK (8 € to 2,5 €). Btw…small ice creams cost 359-429 ISK (2,9-3,4 €) in local shop. Anyways, the most expensive thing this time was a bunch of bananas and it was tightly followed by spinach.

But one thing I won’t be eating for two months for sure is cheese as gouda for example costs 2143 ISK/kg (17,1 €/kg).

Ok, that’s it. I hope we get a chance to visit a bigger (and cheaper) shop next week or so 😀

PS: I ate this ice-cream in one day so I don’t want more anytime soon 😀 Next time I will try some local chocolates instead. But until that the peanut butter has to be there for me in times of need.

Advertisements

2 thoughts on “Mida ma siin söön? (ja hinnad) / What do I eat here in Iceland? (and prices)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: