Miks Islandil lumi helendab? / Why does the snow glow in Iceland?

Öökull uuris välja!pidulumes_valgusegaDepressiivsusele kalduva pilgu läbi on Islandi talved pikad, karmid ja hallid… Selleks et vana ajal seda rasket perioodi üle elada, mil nälg ja külm näpistasid ning lumi ja tormid vangistasid inimesed koduseinte vahele, jutustati lugusid. Paljude lugude tegelased elasid maailmas, kus ei olnud pidevat tuult, vaid oli rohkelt valgust ja värve, tantsu ning naeru. Need tegelased olid paljuski nagu inimesed, aga “paremad” ehk ilusamad, edukamad, muretumad, rõõmsamad ja võimsamad. Nii mõnigi folklorist julgeb tänapäeval väita, et nii sündiski “peidetud rahvas”, huldufolk. Kas legendid lõid haldjad või oli see siiski vastupidi, ei omagi erilist tähtsust. Vähemalt kaks kolmandikku islandlastest tunnistab veel tänapäevalgi, et usub haldjatesse või vähemalt ei julge halva õnne vältimiseks haldjate olemasolu avalikult eitada. Islandi lapsed kasvavad ka tänapäeval üles legendide ja pajatuste saatel, mis tiirlevad ümber “peidetud rahva”. Neil legendidel on oluline osa Islandi kultuuris ja rahvapärimuses. Sõrmuste isanda maailmast tuntud uhked, valgust kiirgavad, kunstilembesed ja veidi kõrgid kõrghaldjad on pärit just siit, Islandilt. Tolkieni’le eeskujuks olnud “Vanem Edda” pajatas just seda tüüpi ilusatest inimeselaadsetest haldjatest.

Üks legend jutustab, et Eeva ei olnud jõudnud enne Jumala külla tulekut kõiki oma lapsi puhtaks pesta ning seetõttu peitis piinlikust tundes kasimata lapsed ära. Kui Jumal uuris, kas Eeval ja Aadamal on veel järglasi, siis Eeva eitas seda. Jumal muidugi teadis, et naine valetab ning nii ta teatas, et ära peidetud laste saatuseks saabki olla igavesti inimeste silme eest “peidetud”. Ja nii saidki need lapsed haldjate eelkäijateks ning inimesed said neid näha ainult siis, kui peidetud rahvas seda ise soovis.

Teine legend pajatab, et rändur eksis teelt ja sattus võõra farmi juurde, kus teda tervitas vanem naisterahvas ning pakkus talle kehakinnitust ja tutvustas talle oma kahte ilusat tütart. Hiljem voodisse minnes uuris rändur, kas üks tütardest ei sooviks talle seltsiks olla ning sai jaatava vastuse. Kuid selgus, et mees ei olnud võimeline neiut katsuma, tema käed läksid naisest läbi, kui ta teda emmata üritas.  Kui mees küsis, miks see nii on, sai ta vastuseks, et neiu on ilma kehata hing. Kui ammu-ammu saatan ja tema armee taevas mässasid, aeti nad minema pimedusse. Aga need, kes ei võidelnud tema poolt, aga ei võidelnud ka tema vastu, aeti neutraalsuse eest maale ning sunniti elama kivides ja mägedes. Neid hakati kutsuma peidetud rahvaks. Peidetud rahvas saab koos elada vaid endasugustega. Nad saavad valida, kas teha oma elus halba või head ja olla parimad selles, mille nad valivad. Neil ei ole füüsilisi kehasid, aga nad suudavad võtta inimkuju, kui tahavad end nähtavaks teha. Nii neiu seletas ja lõpetas jutu sellega, et mees ei ole kunagi võimeline teda embama.  Mees mõistis, jäi magama ja jutustas hiljem juhtunu edasi….

Haldjad elavad maa all, laavakivides (aga ainult vanades, mitte uutes). Erinevalt paljudest mujal maailmas elutsevatest haldjatest on Islandi haldjad üldiselt heatahtlikud olendid, kes on aga väga kaitsvad oma kodude suhtes, mistõttu haldjakodu häirimine ja ohustamine toob ettevaatamatule inimesele kaasa palju halbu tagajärgi. Seega pole ime, et islandlased väldivad äärmiselt kindlameelselt veel tänapäevalgi teadaolevate haldjakivide häirimist. Isegi maanteede rajamisel konsulteeritakse kohalikega, kes haldjalegendidega paremini kursis, et viia tee haldjakividest mööda nii, et neile sünniks võimalikult vähe kahju.

Haldjad on enamikele inimestele nähtamatud, aga on mõned erilised päevad aastas, mil nende nägemine on tõenäolisem kui muidu. Nendeks päevadeks on vana-aasta õhtu, jõulude 12. päev, jaanipäev ja jõulud üleüldiselt.

Üks legend pajatab, et olla olnud üks edukas ja rikas pastor, kes kõikjal avalikult kuulutas, et haldjaid ei ole olemas ning rääkis neist halvustavalt. Ühel ööl ilmus tema ette võõras mees, kes ütles, et näe, siin on sulle tõestus peidetud rahva olemasolust ja et sa meid ka edaspidi uskusid, siis kõige meile ülekohtuselt osaks saanud sinupoolse laimu eest võtan ma sinu kõige vanema tütre endaga kaasa. Pastor ärkas ja nägi, kuidas mees tema voodi eest justkui õhku hajus. Kiiruga läks pastor oma 12-aastast vanimat tütart otsima, kuid teda ei leitud kuskilt. Järgmisel vana-aasta õhtul aga ilmus tütar mehele samal kombel nagu oli ilmunud haldjamees ning oli rõõmus ja õnnelik ja pajatas kummalisest maailmast, kus ta nüüd elab. Nii ilmus neiu oma isale igal vana-aasta õhtul, kuniks ta teatas, et läheb nüüd ühele peidetud rahva seast mehele (haldjapastori pojale :D). Peale seda tüdruk oma isa ette enam ei ilmunud.

Peidetud rahvas võib abi eest teha suuri kingitusi, mitte kunagi rahalisi, aga nad võivad näidata kus ja kunas on parim kala püüda või õnnistada inimest erilise raviandega jne. Samas on haldjatel ka teine nägu..nagu inimestelgi. Nad võivad olla  riukalikud ja väidetavalt nt tappa inimese, kes satub jõuluõhtul haldjate peopaika  või vahetada inimlapsi hällis ümber kas vanadusest nõtrade haldjatega või teisikutega. Ehk et ei ole ainult ilusad ja head… Samas seda ilusat ja head osa tuleb vist rohkem ette. Vähemalt kui kohalikud neist ise pajatavad, siis on see pigem ülekaalus. Lihtsalt ei tasu peidetud rahvast liigselt surkima minna, siis on vist kõik korras 😀

Seega minu meelest on igati adekvaatne põhjendus sellele, miks siin lumehangede vahelised praod erksiniselt kumavad see, et kuskil seal all on parasjagu haldjate pidu käimas. See on palju põnevam, kui tõsiasi, et lumi kumab siniselt ka siis, kui valgus piisavalt madala nurga alt langeb ja piisavalt paksu lumemassi läbib nii, et läbi lume ja inimsilma jõuab viimaks ainult sinine valgus (muu neeldub pikal teekonnal läbi lumemassi ära). Igav. Öökull teab paremini!

***

The owl investigated the matter of glowing snow cracks and discovered the hidden people. Fortunately elves seem to like owl and welcomed owl to the party. Humans however are not always treated so well when they happen to disturb the festivities of hidden people. Elves are in general good minded in Icelandic folklore, but they can still have a darker side too, especially if you disturb their home …so very similar to the humankind. I wrote above how the Tolkien got his elves from Icelandic folklore and how the stories of hidden people bring the light, color, and dance to the locals in dark and long winters. I also retold the stories I found from here https://www.icelandtravel.is/about-iceland/culture/folklore/ and here https://www.theatlantic.com/international/archive/2013/10/why-so-many-icelanders-still-believe-in-invisible-elves/280783/ . I also wrote the two versions of the elves’ origin (from here https://grapevine.is/mag/articles/2014/08/15/hidden-people-theyre-just-like-us-kind-of/). The first one was about Eve and her unwashed children she hid from the God and the second one was about the spirits who were neutral during the war between Lucifer and the Heaven and therefore they were cast out of heaven and were forced to live in the hills and rocks on earth as spirits without a body.

So yeah..there’s no point in translating it all back and forth. I better use this time for painting 🙂

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: