Öskudagur

Öskudagur ehk tuhkapäev on kujunenud Islandi halloweeniks. Lapsed riietuvad uhketesse kostüümidesse ja jalutavad poest poodi lootuses saada tasuta kommi. Päris tasuta nad maiustusi siiski ei saa, vaid peavad nende lunastamiseks laulma.

Teine tuhkapäevaga seonduv traditsioon on Alda sõnul juba vaikslet välja surev. Nimelt sel päeval tehtavat väikeseid paberist ja konksuga “tuha” kotikesi, millega mindi tänavale, kus üritati need salahilju kellegi pahaaimamatu selja külge haakida. Seejärel naerdi ja hüüti midagi tuhaga seotut selle inimese kohta (ma ei mäleta kahjuks mida). Päriselt kotikestesse küll väidetavalt hilisemal ajal enam tuhka ei pandud. Internetist leidsin ka teise “tuhakotikeste” kombe versiooni: noored neiud katsuvad salaja kotikese tuhka riputada neile meeldiva poisi selja külge; noormehed teevad seda sama, aga nende kotikesed on täidetud väikeste kivikestega. Ma mõtelsin korra, kas sel kombel võib olla seos sõbrapäevaga, aga taipasin, et kuna tuhkapäev (nagu ka eelnenud kaks väikest lõbusat tähtpäeva) on seotud paastu ja lihavõtetega, siis on ju tegu liikuva pühaga, mis see aasta lihtsalt juhuslikult kattub valentinipäevaga.

Kui tänast tuult ja tuisku arvesse võtta, siis ma küll ei tea, kas ja kuidas meie küla lapsed kommijahile pääsesid. Meie juurde keegi ei tulnud, aga ega nad kodudes ei käigi…poodides ja vist mingites muudes ettevõtetes ka. Öökull igatahes trotsis tuult, sest teadis kindlalt, et kohalikus poes on Snickersit…

PS: Anke nägi mõningaid kohalikke lapsi, seega vast ei jäänud keegi ikka kommist ilma 🙂

Ja sellega on kolm vahvat järjestikust Islandi püha läbi ja homsest algab paast. Öökulli suureks rõõmuks sellest kristlikust traditsioonist tänapäeval väga enam keegi kinni ei pea.

PS2: Õppisin täna tänu sellele kiirillustratsioonile, kuidas Illukas lund teha 😀

***

Öskudagur aka Ash Wednesday is an Icelandic version of Halloween. Children dress in costumes and walk from store (!) to store in hopes to get some free candy. Well not entirely free in fact as they have to sing a song in exchange of receiving sweets.

There is also another traditional thing to do on this day. Alda told us that it used to be common on that day to make small paper “ash” bags with a hook and then go out to the streets and try to pin the bag on strangers back without getting noticed. In addition I read from the almighty Internet that young women would try and pin these little bags filled with ashes onto the back of the boy they fancied, it is again important to not get caught. Young men would try to do the same, but with pouches filled with pebbles. I wonder if this version of the “ash bag” custom is related to Valentine’s day? However as these fun small holidays are all related to the fasting and therefore Easters then I guess it is a moving holiday and it is just a coincidence that it falls on Valentine’s day this year.

I am not sure if children of this village got their candies today as the wind was quite strong. But I do know that the Owl braved the weather as the local shop has a Snickers for sure…. 😀

PS: Actually Anke saw a few children going around so I guess everybody got their sweets 🙂

And with that the three fun consecutive small holidays of Iceland are over and tomorrow the fast begins. However fortunately for the Owl the locals now days are not really following this Christian custom 😉

PS2: Thanks to this quick illustration I learned today how to make snow in Illustrator 😀

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: